‘El Capitan’ – AMD EPYC superračunalo od pola milijarde USD!

Kada je sredinom prošle godine američko Ministarstvo energetike objavilo da je AMD pobijedio na natječaju za isporuku EPYC procesora kompaniji Cray, sa ciljem izrade najmoćnijeg superačunala na planeti brzine 1,5 eksaflopsa, pitanje je bilo koliko dugo će vremena proći dok netko ne napravi još brže superračunalo i čiju će tehnologiju posjedovati.

Nitko nije očekivao da će proći samo deset mjeseci prije ove objave da će Cray (koji je sada u vlasništvu HP Enterprisea) izgraditi novo superračunalo čiji će radni učinak probiti granicu od 2 eksaflopsa zahvaljujući korištenju AMD-ovih CPU-ova i GPU-ova.

 

 

Kada bude završen u roku od tri godine i pušten u pogon, "El Capitan" kako glasi naziv novog superračunala, imat će performanse koje zajedno premašuju 200 najmoćnijih superračunala današnjice.

"El Capitan" koristi AMD EPYC procesore kodnog naziva "Genova", koji se temelje na budućoj "Zen 4" arhitekturi i AMD Radeon Instinct akceleratorima temeljenim na budućoj GPU arhitekturi.

Novi "Genova" EPYC procesori koristit će sljedeću generaciju RAM memorije i PCle, kao i treću generaciju Infinity Fabric tehnologije.

Nova generacija AMD Radeon Instinct akceleratora koristi novu GPU arhitekturu optimiziranu za rješavanje najsloženijih HPC problema koristeći naprednu AI i ML orijentiranu tehnologiju i HBM memoriju sljedeće generacije.

Svaki "Genova" EPYC procesor bit će izravno povezan s četiri nova Radeon Instinct akceleratora putem širokopojasne veze, nisko-latentne Infinity Fabric 3.0 veze koja će osigurati koherentan, ujednačen pristup memoriji i CPU-u i GPU-u, drastično olakšavajući programiranje dva različita tipa procesorskih jedinica.

Kako bi se ovaj vrhunski hardver mogao iskoristiti na odgovarajući način, AMD će osigurati sve potrebne softverske alate unutar svoje platforme za razvoj softvera otvorenog koda "ROCm".

Glavna misija superračunala "El Capitan" je ona koju je administracija za nuklearnu sigurnost SAD-a dodijelio Nacionalnom laboratoriju Lawrence Livermore sredinom prošlog stoljeća – radi zaštite sigurnosti i pouzdanosti ogromnog američkog nuklearnog arsenala. Drugim riječima, najodgovorniji posao na planeti.

Lawrence Livermore u svojim natječajima inzistira na najboljim ponudama vrijednosti, a naša odluka temelji se na procjeni mogućnosti koje su bile dostupne u potrebnom roku", objasnio je Bronis de Sipinski, glavni tehnički direktor.  "Bilo je drugih, ina temelju performansi za koju očekujemo da će AMD-ovi procesori isporučiti u stvarnom opterećenju, naša odluka je bila da će oni isporučiti daleko najbolju vrijednost."

Jedan od ključnih aspekata upotrebe superračunala je njihova masovna potrošnja koja se mjeri u megavatima. Natječaj je izričito zahtijevao da se performanse od 2 eksaflopsa isporuče uz potrošnju manju od 40 megavata. To uopće nije jednostavan zadatak, a činjenica da će "El Capitan" koštati daleko manje od 40 megavata vjerojatno je bio najjači argument u odabiru natječaja, jer troškovi korištenja i održavanja jednog takvog računala iznose oko 150 milijuna dolara godišnje!

S dva najmoćnija superračunala na planeti – "El Capitan" i "Frontier", AMD se pozicionirao kao neprikosnoveni vođa računala visokih performansi, čiji su EPYC procesori i Radeon Instinct akceleratori rješenja koja nemaju konkurenciju.