Što drugi kažu o grafičkim karticama – BUG je u listopadskom izdanju objavio veliki test grafičkih kartica
Časopis BUG u svom je izdanju za listopad objavio veliki test grafičkih kartica (64 kartice na testu) u kojem su testirali mogućnosti raznih čipova dostupnih na tržištu. Na testu su se našle i naše grafičke kartice: Gainward HD3850 512MB, Gainward HD 3850 1024MB, Force3D Radeon HD 4850, Force3D Radeon HD 4870, Sapphire Radeon HD 4850…Prenosimo Vam dio objavljenog članka:
"Ratovanje performansama
Ako je ikada bilo idealno vrijeme za kupovinu grafičke kartice, to je upravo sada. Uskrsnuće ATI-ja s fenomenalnom serijom Radeon HD 48xx uzrokovalo je osjetan pad cijena, a time i preseljenje nekadašnjih top-modela u srednji tržišni segment
ATI Radeon HD 48xx
Za razliku od prethodnog velikog testa grafičkih kartica kad je tržište s obje strane bilo saturirano brzim i skupim high-end karticama u kombinaciji s osjetno sporijim derivatima iste arhitekture koji su pokrivali srednji i donji segment tržišta, danas je već za oko 1.000 kuna moguće dobiti karticu koja u visokim postavkama "žvače" moderne naslove kao od šale. Glavni krivac za ovu situaciju je AMD, odnosno grafička divizija kompanije ATI, koji je predstavljanjem kartica iz serije Radeon HD 4000 postavio nove standarde isplativosti. Spomenuta se serija kartica trenutno sastoji od modela 4870 X2, 4870 i 4850, a u vrijeme pisanja ovih redaka službeno su predstavljeni i modeli HD 4650 te 4670. Potonje kartice nismo uspjeli testirati zbog toga što nam u datom trenutku nisu bile dostupne, no obzirom na njihovu cijenu i ciljani tržišni segment (donjii) to nije osobit problem.
Radeone HD 4850 i 4870 krasi jednaka arhitektura koja je napredni derivat prvog ATI-je-vog DX10 kompatibilnog GPU-a – Radeona HD 2900 XT. Za razliku od svog dalekog rođaka, modeli 4850 i 4870 imaju 800 stream-procesora koji su grupirani u 10 SIMD jezgri, a osjetno je povećan i broj jedinica za teksturiranje sa 16 na 40. Što se tiče ROP-ova (Render Output Unit), zadržan je isti broj kao na prethodnim generacijama DX10 kompatibilnih čipova. Kad već spominjemo DirectX, treba napomenuti da svi čipovi iz HD 4000 serije u potpunosti podržavaju DirectX 10.1. najnoviju inačicu Microsoftovog 3D APl-ja, a koja je dio prvog Service Packa za Windowse Vista. Premda ovo u postojećim DX 10 naslovima ne znači mnogo, u teoriji bi trebalo osigurati bolje performanse pri korištenju antialiasinga u igrama koje podržavaju DirectX 10.1. Još jedna velika razlika u odnosu na stanje GPu-ove je redizajn ROP-ova i memorijske sabirnice. ROP-ovi nude do dva puta više performanse u odnosu na one na starijim GPU-ovima, što u kombinaciji s novim 256-bitnim crossbar-memorijskim kontrolerom rezultira mnogo boljim performansama uz manji utrošak tranzistora…
Gainward HD 3850 512 MB
U slučaju da su vam kartice koje smo dosad opisali na ovoj stranici preskupe, a istovremeno tražite "Katicu za sve", solidan izbor predstavlja Gainwardovov Radeon HD 3850 s 512 MB memorije. Namjerno ističemo kapacitet memorije jer smo također testirali sličnu karticu s gigabajtom sporije DDR2 memorije, a koja predstavlja mamac za neupućene i samim time nije dobar izbor. Što se tiče "normalnog" modela, on zapravo i nije toliko normalan obzirom da umjesto drugog DVI konektora i S-Video konektora ima kombinaciju HDMI i VGA konektora. Uz to, kartica je opremljena s dosta bučnim hladnjakom koji zauzima dva utora. Ipak, isti dobro hladi, a moguće ga ie i "pripitomiti" ručnim podešavanjem brzine ventilatora uz pomoć odgovarajućeg softvera. Što se performansi tiče, preporučujemo rezoluciju 1.280×1.024 piksela, eventualno 1.680×1.050, no u tom slučaju nemojte rabiti antialiasing.
Sapphire Radeon HD 4870 X2
Vrhunske performanse imaju svoju cijenu, a upravo je to glavna značajka kartica koje spadaju u ovu najvišu kategoriju našeg testa. Ipak, smanjenje cijena utjecalo je i na proizvode iz ovog segmenta tržišta, pa je top-model grafičke kartice moguće dobiti za nešto više od 3 000 kn
Gornji dio ponude prilično je šarolik, tako da je i ovdje potrebno razdvojiti žito od kukolja. U oči prvo upada nekoliko modela Radeona HD 3870 X2 koji bi nam eventualno pobudli zanimanje da imaju dva puta nižu cijenu, no ovako ih jednostavno treba prekrižiti s potencijalne liste za kupovinu. Nadalje, od kartica stare generacije također nailazimo na GeForcove 9800 GX2 koji su bili prilično zanimljivi dok na tržištu nije bilo Radeona HD 4870 X2 i dok GTX-ovima 280 nije pala cijena, no danas pripadaju u ropotarnicu povijesti. Ostatak ponude sastoji se od kartica posljednje generacije – Radeona HD 4870 i 4870 X2 te GTX-ova 280 i 260. Prvo mjesto bez ikakve sumnje pripada ATI-jevoj X2 kartici, konkretno Sapphirevom modelu, obzirom da je najjeftiniji, a ima iste performanse kao ostala rješenja bazirana na identičnoj kombinaciji čipova…"
Denis Arunović, BUG broj 191, listopad 2008.
Naručite SAPPHIRE proizvode u ASBIS eShopu
Naručite Gainward proizvode u ASBIS eShopu.
Naručite FORCE3D proizvode u ASBIS eShopu.