AMD EPYC procesor osvaja svijet superačunala

Nakon najave ovog ljeta kako će AMD EPYC procesori pokretati najbrže superačunalo na svijetu – "Frontier", koji bi Cray trebao isporučiti američkom Ministarstvu energetike 2021. godine, velike znanstvene institucije širom svijeta počinju usvajati AMD-ovo rješenje brzinom koja nadilazi čak i najoptimističnija očekivanja.

Britanski ekvivalent američkog Frontiera je "ARCHER2", najbrže superačunalo u Velikoj Britaniji. Njegova učinkovitost doseći će predviđenih 28 PFLOPS-a! Sastojat će se od 11 696 AMD EPYC procesora druge generacije s ukupno 784 544 "Zen2" jezgara od 2.2 GHz.

Kao i u slučaju Frontiera, ARCHER2 će izraditi CRAY na temelju njihove najnovije Shasta platforme, koja pruža izuzetnu učinkovitost i velik broj procesora u izuzetno tankim "blade" šasijama. Cray i AMD su uložili veliki napor u stvaranje optimiziranog softverskog sloja – "Cray Programming Environment" (CPE), koji izvlači najbolje performanse AMD EPYC procesora. Naravno, ova superačunala rade pod posebnom distribucijom Linux-a.

Druga velika britanska nacionalna institucija – Atomic Weapons Establishment (AWE) – najavila je da će otkupiti novo superačunalo od Craya, također temeljeno na drugoj generaciji AMD EPYC procesora. Performanse nove instalacije iznosit će 7,42 PFLOPS-a i također će koristiti Shasta platformu sa svim optimizacijama i energetskom efikasnošću. Naziv novog AWE superačunala, zasnovanog na temelju AMD EPYC procesora, je "Vulcan" i koristit će 5000 AMD EPYC procesora s 32 jezgre.

Nakon američkih i britanskih nacionalnih institucija, jedna velika francuska institucija također će u svoju infrastrukturu ugraditi superačunala koja se temelje na AMD EPY procesorima  druge generacije. Meteo France – francuski državni meteorološki servis kupit će dva superačunala od kompanije Atos. Ova superačunala će koristiti drugu platformu – BullSequana XH2000, koja koristi i izravno tekuće hlađenje AMD EPYC procesora. Očekivani iznos iznosi više od 10 PFLOPS-a, a glavna svrha bit će simulacija klimatskih promjena, oceana i atmosfere. Ugovorena cijena cijelog projekta je 40 milijuna eura, bez poreza.

U velikoj utrci superačunala koja se odvija i ove godine, ni Njemačka ne želi zaostajati pa će Njemački zrakoplovni centar (DLR), instalirati superačunalo sa 4 600 AMD EPYC procesora. Superačunalo će ozraditi japanska tvrtka NEC, a u ovom slučaju EPYC procesori će se hladiti kroz posebno rješenjue koje su zajednički razvili NEC, CoolIT i GigaByte, čija je ideja da se rashladnosredstvo kasnije može koristiti u druge svrhe. Efikasnost je bila ključna ideja ovog projekta vrijednog 20 milijuna dolara, a upotreba AMD EPYC procesora bio je logičan izbor.

Baš kao i velike istraživačke institucije u javnom sektoru, akademska zajednica je prepoznala fantastičnu vrijednost koju pružaju AMD EPYC procesori, tako je i američko sveučilište Indiana od kompanije Cray naručilo superačunalo čija bi učinkovitost trebala biti 6 PFLOPS-a, s nižim troškovima od 10 milijuna dolara. "Big Red 200", koji je naziv ovog sveučilišnog superačunala, upotrijebit će drugu generaciju AMD EPYC procesora unutar Crayeve "Shasta" platforme.

Sveučilište u Stuttgartu i njegov računalni centar (HLRS) instalirao je superačunalo temeljen na 10 000 AMD EPYC procesorima druge generacije, ukupnih performansi 24 PFLOPS-a. "Hawk", kako je ime ovog superačunala namijenjen je istraživanju najnovijih znanstvenih problema u praktičnoj, industrijskoj primjeni. Vrijednost kompletne instalacije superačunala do puštanja u pogon trebao bi iznositi oko 38 milijuna eura.

Posljednji u nizu superačunala koji uvode i prestižna svjetska sveučilišta je "Expanse" Sveučilišta Kalifornija u San Diegu. Superačunalni centar u San Diegu (SDSC) dobio je potporu u iznosu od 10 milijuna dolara za stvaranje superačunala od 5 PFLOPS-a. Ovo je udvostručenje performansi koje SDSC trenutno posjeduje. Ovo superačunalo sa sjedištem u EPYC-u, izgradit će Dell EMC, a instalacija će postati dio američke Nacionalne akademske "XSEDE" inicijative.